Dory Olsaydı Ne Yapardı?

Animasyon dünyasında Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo) sayfasının, bu denli başarının ardından tek filmde kapanması pek olası değildi. Buradan yola çıkarak Finding Nemo’yu izlemiş pek çok kişinin Nemo ve Marlin’den sonra dikkatlerini çeken en büyük isim kuşkusuz Dory idi. Aynı zamanda yapımcıların da..

Finding Nemo’nun devam filmi Finding Dory, isminden de anladığımız üzere balık hafızalı balığımız Dory’nin hayatına odaklanıyor. Finding Nemo’da, Marlin’in yoluna Nemo’yu ararken çıkan bu iyiliksever balığın bir geçmişi ve hatta bir geleceğinin olması, yapımcıların iştahını kabartırken biz izleyicileri de yepyeni bir maceraya sürüklüyor.

Kabul edilmiş unutkanlığının (ya da hatırladığı sayılı şey arasında saydığı kısa süreli hafıza kaybının) doğuştan geldiğini öğrendiğimiz Dory için hayat adeta birkaç saniyeden ibaret. Filmde Dory, kendi ismi ve birkaç arkadaşı dışında hatırlamaya çalıştığı en eski anısı; anne ve babasını bulma yolculuğuna çıkmak için kollarını sıvıyor. Yanındaysa geçmiş macerada yardımcı olduğu Marlin ve Nemo’nun yer alması kaçınılmaz oluyor.

Konu Dory olunca anlık gelen birkaç bilgi kırıntısının peşinde ekip, imkansızı arıyormuş gibi görünüyor. Ancak Dory’nin kendisi de dahil olmak üzere zor durumda kalan herkesin “Dory olsa ne yapardı” sorusu, ulaşmaya çalıştıkları hedefte başarıya yaklaşmanın bir basamağı oluyor. Marlin ve Nemo dışında Dory’e yardım eden ahtapot Hank, adını Finding Dory sayfalarına altın harflerle yazdırırken, Dory’nin hikayesi izleyiciyi duygusallığı garanti bir sona doğru yelken açtırtıyor.

Finding Nemo dünyasına geri dönüş, Dory’nin tüm kalpleri kazanan küçüklük halleri ve yepyeni bir macera… Beklentileriniz ölçüsünde hikayeyi sevebilir veya sevmeyebilirsiniz. Buna kimsenin garantisi yok ancak Finding Dory, izlediğinize asla pişman etmeyecek bir yapım olarak kendini kabul ettirmekten de kusur kalmıyor.

Sinemalarda dublaj dışında orijinal dil seçeneği sunulmaması ve gözlüğü çıkardığınızda bile farkı anlamadığınız 3D’yi söylemektense dilimizde tüy bitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir