Güzel Harabeler (Beautiful Ruins) – Jess Walter

1962, İtalya. Haritada görünmeyen, üzerinden elli yıl dahi geçse tatil acenteleri tarafından bile bulunamayan bir tatil koyu; Porto Vergogna. Ailesinden devraldığı oteli Adequate View hakkında kendisinin bile gerçekleşeceğine inanmadığı hayalleri olan bir adam; Pasquale Tursi. “Amerikalı film yıldızı” ne büyük bir tanımdır, Dee Moray de 22 yaşında ama hasta. Cleopatra yıldızı. Ya da yıldızıymış. Yapımcı Michael Deane ve daha büyük bir yıldız Richard Burton’la olan bağlantıları onu Porto Vergogna’ya neden ve nasıl sürüklemiş? Peki bunu çözmek Pasquale Tursi’nin ne kadar görevi?

Biraz ileri saralım. Net bir tarih yok, hatta kitabın güncelliğini korumak için harika bir ifade; “günümüz”. Yapımcı Michael Deane‘imiz hayatta hala. Hayattayı bırakın, geçirdiği operasyonlarla olduğundan çok daha genç görünmesi de cabası (korkunçluk payıyla birlikte). Claire Silver, Deane’in asistanlığını yapmaktan memnun değil ve bir zamanlar var olmak istediği sektörden nasıl uzaklaşırım diye bakıyor. Deane için belki son bir iş yapacak; Shane Wheeler’ın projesi. Ama Wheeler’ın yanındaki o ihtiyar İtalyan da kim? Elinde Michael Deane imzalı kartıyla onu arayıp duruyor. Ulaşabilir mi? 1962’dekinden zor olmasa gerek. 1962? Aaa evet, o ihtiyar bizim otel sahibi Pasquale’den başkası değil. Peki aradığı? Tabi ki Dee Moray. Geçmişte ona açılan kapıları aynı şekilde bir kez daha aralatan Dee Moray.

Arada 70’ler, 80’ler birkaç maceramız daha oluyor ama esas düğüm bugünde. Debra Moore hayatını kendi yoluna koymuş ve oğlu Pat’le mutlu. Yıllar önce hastalığı atlatmış, yoluna devam etmiş Dee Moray olmasın o? Neden olmasın ama hastalık diye bir şey yok. Hamilelik var. Yıllar önce Richard Burton’la yaşadığı ilişki. Kendi bile anmak istemiyor belki. Hotel Adequate View gediklisi Alvis’le kurduğu düzenin izleri devam ediyor; artık o olmasa bile. Ama Michael Deane ve Pat’in isim babası Pasquale Tursi? Bir çuval inciri mi berbat edecekler yoksa bilinmesi gerekeni herkese ilan mı edecekler?

Zaman bağlantıları, çağ değişimleri, algılamalar, karakterler.. Her şey o kadar yerli yerinde ki, yılların etkilediği hayatlar, hayatların aldığı kararlar ve uzun vadeli etkileri. O ışık, o aydınlanma, o etki tek kelimeyle muhteşem. Ve kendinizi sadece Güzel Harabeler ve Jess Walter’ın eline bırakmanız kadar uzakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir