iOS 7 İncelemesi

Steve Jobs hayalleri olan bir insandı ama bunları gerçekleştirirken en az o hayallerini aktarıp somut gerçekliğe taşıyabilecek bir ekibe de sahipti aynı zamanda. Belki de kendisiyle yakından uzaktan ilgisi kalmayan iOS 7 için bu giriş de nereden çıktı diyeceksiniz. Şuradan çıktı ki, artık hayallerini gerçekleştirme sırası, bugüne kadar donanım alanında kendini gösteren Jonathan Ive’de.

Öncelikle iOS 7’nin sonbahar 2013’te son kullanıcıya sunulacağını belirterek başlayayım. Şuradaki ve şuradaki çağrılarıma ticari kaygı gütmeden dönüp, iPhone 5’imin udid kaydını yapan “developer” Ranna’ya sevgilerimi sunarak iOS 7 beta’yı bugün kurmuş bulunuyorum.

Telefon kendine geldiğinde sizi ilk karşılayan Android ayarı her taraftan slide to unlock yapmanıza izin veren açılış ekranı oldu. İlk altı nesildir artık gözü kapalı halde yapabildiğimiz bu çok da önemsenmeyecek ayrıntının ardından gerek flat, gerekse de diğer onlarca isimle anılacak alışılmış iOS tasarımından çok YouTube’ta falan gördüğümüz iPhone konseptlerinden fırlama simgelerle homescreen karşımıza geliyor. Burada iyi veya kötü yargısı yapmayacağım ama bu tasarıma (henüz) ayak uydurmamış Apple dışı simgeler görüntüyü hayli bozuyor. Geliştiricilerin kendi zevkleri çerçevesinde giderebileceği bir uyumsuzluk elbet. Yuvarlak çekim gücü barları en zorlama kısım olmuş söylemeden geçemeyeceğim.

Tasarımın haricinde en büyük göze çarpan kısım, yukarıdan inen notification center’ın Anadolu Yakası kıvamlı aşağıdan çıkan kısmı control center. Uçuş modu, ekran parlaklığı, wi-fi vb el altı olması gereken işlemleri, tam da olması gerektiği hale getirmiş. Yine de, Android gibi notification center’a dahil etmek daha temiz bir iş olabilir, alt bölüm de multitasking’e ayrılabilirdi.

Multitasking? Yine home tuşuna iki kez basıyoruz ama gelen ekran Windows Phone. Açık uygulama ve üzerinde penceresi ve daha gerçekçi bir çoklu kullanım. Uygulama kapatmak için görüntüyü yukarı kaydırın bu kadar. Yine de açılışı hala fiziksel tuşta ve hantal.

Control center’dan sonra dikat çeken bir kısım da kamera/galeri. Kamera Instagram benzeri kare fotoğraf ve efektleri kendi içerisinde barındırıyor artık ve örneğin Instagram dışı servisler için iyi bir paylaşım seçeneği yaratıyor. Galeri ise tam anlamıyla organize. Tarih/mekan/genel görünüm.. Kargaşaya artık yer yok.

Tasarım ve özellik anlamında denge kurmaya çalışırsak iOS 7 iki tarafa da gerekn önemi vermişe benziyor. Geçtiğimiz yılki do not disturb’ten başka elle tutulur artısı olmayan iOS 6 (ki 5,5 olarak anılır 🙂 major sürüm ise iOS 7 yeni bir işletim sistemi bile sayılabilir. Bununla beraber yeni tasarıma kuşkuyla yaklaşanlar için resmi bir tema desteği olarak eski sürüm sunulsa nasıl olurmuş? Kulağa hoş geliyordu ama Apple, kendi istediğini kullanıcılara yansıtacaktır kuşkusuz.

Beta etiketinden sonbaharda kurtulacak iOS 7, iPhone 5, 4S, 4, iPad 4, 3, 2 ve iPod Touch 5 tarafından destekleniyor. Tavsiyem, iPhone 5, iPad 4, 3 ve iPod Touch 5 sahipleri performansı dert etmeden kurmalı, iPhone 4S sahipleri yeni tasarıma yenik düşüyorsa kurarken biraz yavaşlamayı göze almalı ve iPhone 4-iPad 2 sahipleri iOS 7’den uzak durmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir