Hoş Bir Melodram

The Artist Revival’ın yorumlarından bir dev doğdu! Aslında son dönemde tüm okurlar bazında filmlere yönelik büyük ilgi bizi bu noktalara getirse de, sevgili Melike’nin, Umut Sarıkaya karikatüründen etkilenmesiyle bu isme kavuşan hoş bir melodram’la disiplini ele alıyoruz! (Disiplin ünlem falan ne oluyor demeyin, bir giren için bu işin şakası olmayacak :))

Şimdi elimde kullanıcının el kitabı tadında öyle güzel bir mail var ki; kendisini eğer bu kategoride sayarsak hayatımda tam olarak okuduğum ilk örnek olabilir. Bu bağlamda esas konumuzu; haftada belirli sayıda (ki ilk hafta için önerimiz iki) ve kategoride (yönetmen, oyuncu veya konu başlıkları gibi) belirleyeceğimiz filmleri, örnek grubumuz olarak bir haftada izleyip, bunlar hakkında uzun veya kısa faketmez, içimizden gelen ölçülerde bir şeyler karalamak, onun da ötesinde haftamızı bu belirlenen kişi/konulara adayarak sinemanın bu güzel örnekleriyle bir bütünlük yakalamak olarak açıklayabiliriz. Hazırlayacağımız metinlerde tam bir esneklik olacağından, araştırma ve/veya film ile ilgili bölümlerde sizin seçimlerinize “aaa bakın bence bu konuda, sizin de şunu görmeniz lazım” gibi geri dönüşler hoş olacak diye düşünüyorum..

Öneriler konusunu da herkes gündeme getirebilir elbette ama bu haftanın konusunu, başlangıcımızın yegane temsilcisi sevgili Melike, yönetmen bazında Miloš Forman olarak belirledi ve işte filmlerimiz:

1) One flew over the cuckoo’s nest (1975)
http://www.imdb.com/title/tt0073486/

2) Man on the moon (1999)
http://www.imdb.com/title/tt0125664/

Eh bugün Çarşamba olduğuna göre başlangıç noktamız da anlayacağınız üzere Çarşamba ve Mel’in esprisini buraya direk alıntılarsam “çarşambadan çarşambaya” gereklirse hakkında şarkı yapılacak kadar da melodik” :)) Takvime bakıyorummmm ve önümüzdeki Çarşamba; yani 28 Mart 2012’ye kadar şu soru işareti dolu yazımdan ne anladıysanız sizden paylaşmanızı rica ediyoruz.. Okurken öğrenip, yorumlarla eğleneceğimiz ve bağlantıyı hiç ama hiç koparmayacağımız bir aktivite olsun hoş bir melodram!

Bu arada soru işareti dolu falan dedim ya; laf aramızda Mel’in el kitabı ayarı mail’ini direk buraya yapıştırmalıydım.. Neyse efendim, eksiğim kalmışsa düzenleme yetkisi sonuna kadar kullanılabilir. İyi seyirler! Yorumlara “ben varım” demeyi unutmayın 🙂

T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir