Yükseklik Korkusu (Mr. Vertigo) – Paul Auster

Kağıt üzerinde hiçbir şey olan ve hiçbir şey olamayacağı belli olan bir çocuk; Walt. Ve kendine yetiştirmek üzere tam da böyle bir çocuk arayan Yehudi Usta.

Başta kulağa klasik bir öyküymüş gibi gelse de, bu hikayeyi yoğuran kişi Paul Auster olduğunda durumun her an değişebileceğine hazırlıklı olmalısınız.

Walt’u Slim amcasının yanından almak Yehudi Usta onu yaşadığı yere; Sioux Ana ve Aesop’un yanına getirir. Walt’un amcasının yanından kopması ne kadar kolay olmuşsa, Yehudi Usta’nın hayatına alışması da bir o kadar zor olacaktır. Yehudi Usta’nın Walt’a dediklerini yapması halinde vaat ettiği tek şeyse; ona uçmayı (evet evet yanlış duymadınız uçmayı) öğretmektir.

Birbirinden alakasız görevler, çalışmalar ve ne ile bağlantılı olduğu belli olmayan bir dizi eğitim geçirir Walt, Yehudi Usta’nın yanında. Bazen kaçmaya çalışır, bazen de kayıtsız şartsız teslim olur Usta’nın akla sığmayan isteklerine. Her şeyden ümidini kestiği bir anda ise gerçekleşiverir. Artık Walt’un ayakları yerden kesilmiştir.

Yeteneğini geliştiren Walt, artık Harika Çocuk Walt olmuş ve Yehudi Usta’yla beraber gösteriler düzenlemeye başlamışlardır. Ülkeye ünü hızla yayılan Walt için tek engel, belki de karşı geldikleri yerçekimi kanunlarının yoruma açık bir şekilde (ve olayın doğası gereği fantastiklikte) insan üzerinde bıraktığı/bırakacağı etki olacaktır.

Espri, dram, ırkçılık sorunları, geçmiş tarih ve sayamadığımız çok daha fazlasını içinde barındıran bir eser Yükseklik Korkusu. Paul Auster isminin hakkını, gözünüz kapalı okuyabileceğiniz sınıfta gururla teslim ettiğini belirtmeden geçmemek gerekenlerden..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir