The Revenant (Diriliş) 2015

Leonardo DiCaprio Oscar alacak mı?

Bu soru artık üst üste kaç yıldır kafamızı kurcalıyor bilmiyoruz ama Leonardo DiCaprio’nun her yapımında filmden çok aklımıza gelen ilk soru haline geliyor.

O zaman The Revenant için akla gelen ilk soru; en iyi erkek oyuncu Oscarı’ndan başlayalım. Geçmişteki güncel örneklerden The Wolf of Wall Street’te filmin tüm anlattıklarına bakılmaksızın döktüren ama olmayan, efsanevi geçmişte neredeyse alınmadık Oscar bırakmayan Titanic’ten eli boş dönen Leonardo DiCaprio, The Revenant’ta ne yaptı? Dillerden düşmeyen film boyunca sürünmekle başlarsak, kamera arkasında günün dörtte birini “ayı saldırısı makyajı” altında geçirmesini de es geçemeyiz. Normalde vejetaryen olduğu halde gerçek bir karaciğer yemesi ve ölü hayvanların içlerinde uyuması da kolay şeyler sayılmaz.

Pek çok sahne için önerilen dublör yerine kendi işini yapması da Akademi için asil bir davranış olarak kabul edilse gerek.. Eee peki sonuç? Sonuç yine Akademi’de saklı elbette. Bugüne kadar yaptıkları ve yapmadıkları değerlendirildiğinde sonuç sürekli Leonardo DiCaprio’nun aleyhinde oldu. The Revenant ile  Leonardo DiCaprio’nun Oscar’a uzanıp uzanmaması aslında son merak etmemiz gereken soru iken, hep ilk kalmaya devam etmemesi adına aktörün bu altın heykelciği bu kadar kazanmasını istiyoruz belki de.

Ve The Revenant. Esasen Leo’nun hala Oscar’ı alamaması olmasa belki böyle bir yazı da olmazdı. Çünkü film adına konuşulacak şeyler, birkaç dakikalık fragmanın izlenmesinin ardından da edinilecek deneyimler olarak ön plana çıkıyor. Sayısal olarak örneklemek gerekirse Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Hugh Glass karakterinin 156 dakikalık film boyunca 15 satırdan daha az İngilizce diyaloğunun bulunması dikkatli gözlerden kaçmamanın ötesinde hesaplanmış bir veri olarak bize sunuluyor.

Çok önemli bir veri mi? Tek başına değil ama hikayenin genelindeki amaçsızlık ve bir yere varamama etkisiyle birleştikçe edindiği anlam da hayli artıyor. Kalanında ise, Glass yaralanıyor, ekip yavaşlamamak adını kendisini yaban hayatında tek başına bırakıyor, bir ihanet geliyor ve Hugh Glass toparlanarak intikam savaşı veriyor. Tek cümle, tüm The Revenant.

Filmi sever misiniz? Can alıcı ve herkese göre değişen pek çok cevap içeren bir soru. O yüzden ortalamaya vurursak yine ortalama bir şekilde sinema salonuna girer ve çıkarsınız denebilir. The Revenant’tan pek çok şey kazanmayıp pek çok şey de kaybetmezsiniz. Ama esas soru sürekli ve sürekli kafanızda dolaşırken filmin daha fazlasına odaklanmanızı sağlayamadığı da bir gerçek.

Esas soru mu? Unuttunuz mu bile?

Leonardo DiCaprio Oscar alacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir