Zor Oyun (Fade Away) – Harlan Coben

Halan Coben adını andığımızda belirli bir tarz, Myron Bolitar ismini söylediğimizdeyse tüm bu dünyanın içerisinde apayrı bir seri gözümüze çarpıyor. Onlarca kitabı olan bir yazar için kendini tekrarlamak gibi bir şey varsa, bunun kesinlikle Zor Oyun’da ortaya çıkmayacağına sizi temin ederim.

Myron Bolitar’ı artık etraflıca tanıtmaya gerek var mı bilmiyorum ama, kitaplar gibi bu yazıyı da bağımsız olarak değerlendirdiğimizde basketbol kariyeri talihsiz bir sakatlanmayla başlamadan biten eski bir sporcu, avukat, menajer ve polisiye yetenekleri gelişmiş çok yönlü bir karakter olarak özetleyebiliriz.

Önceki serilerde (aslında Türkçe’ye çevriliş sırasına göre önceki serilerde desek daha doğru olur çünkü Fade Away, kendisinden sonra çıkan birçok kitabı beklemiş durumda) tenisten golfe birçok sporcunun menajerliği sırasında o spora ait dünyalara konuk olan Myron Bolitar, Zor Oyun’da kendi sporu; basketbol dünyasının içerisinde.

En başta, Myron’ın gençlik yıllarından tanıdığı şu an New Jersey Dragons oyuncusu Greg Downing’in ortadan kaybolmasıyla klasik bir Myron Bolitar polisiyesine adım attığımızı düşündüğümüz bir hikayeyle açılıyor Zor Oyun. Ama basketbolun Bolitar açısından büyüsünü adeta okurlara aktarırcasına gelen, takım yöneticilerinin Myron’ın oyuncuların arasına girebilmesi için NBA’da profesyonel olarak oynayacağını da içeren teklifi, en az Bolitar kadar onun birçok kitabını okuyan okurlarının da gözlerini yaşartıyor. Dev bir karakterin belki de tahminlerimizle aydınlatmaya çalıştığımız geçmişi, Myron’ın o sahaya adım atmasıyla kendi ağzından dökülmeye başlıyor bir anda. Diğer her şey ise, klasik Bolitar kalitesi, esprileri ve akılcılığıyla akıp gidiyor. Win, Jessica, Esperanza.. Karakterler, mekanlar o kadar tanıdık ve samimi ki artık, içimize işleyen bir hikayenin heyecanla beklenen yeni bölümü tadında seyrediyor kitap.

Harlan Coben’e ve/veya Myron Bolitar serisine ne kadar aşinasınız bilmiyorum ama Zor Oyun’la bu seriye başlamak sanırım isminin aksine oldukça kolay. Sonradan öğrendiğiniz her şeyin üzerine konulabileceği iyi bir temel atılıyor Zor Oyun’da ve bunu olabildiğince çabuk bitirmek, tamamlandığında ne olduğunu görmek istiyorsunuz. Kitap okuma gereklilikleri açısından 479 sayfalık oldukça güzel bir deneyim sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir