Hamilton Söküğü

“Lewis, Hamilton, McLaren, Mercedes, Sauber, Sergio, Perez, Michael, Schumacher, yaa o McLaren’la Mercedes zaten aynı şey değil mi?”

Son bir haftada Formula 1 dünyasını takip edenlerin duydukları. Hatta işi biraz daha ileri götürmemiz gerekirse; yankı o kadar küçümsenemeyecek boyutta ki, F1 dünyasıyla yakından uzaktan alakası olmayanların bile azıcık duydukları bunlar.

Peki ne anlatıyor bu laf kalabalığı? Lewis Hamilton, aslında hiç de şok edici olmayan bir kararla 2013’ten itibaren Mercedes GP’de yarışma kararı aldı. Bu bozguna (daha iyi bir kelimesi olan varsa lütfen mail atsın gerçekten merak ediyorum) derhal tepki verme gayretinde olan McLaren, ezeli rakibi Ferrari’nin sürüş akademisinin bir ferdi ve taraftarlarının ağızlarının suyunu akıtan (kısaca kırmızı tescilli) Sergio Perez’i, boşalan koltuğuna aldı. Ve Michael Schumacher, 2009’un Kimi Raikkonen deja-vu’su ile 2006’nın Schumacher sürgünü arasında kararsız kaldığım bir durumda ortada kaldı. İşin özeti bu mu? Evet.

Ama özetin ötesinde bir şeyler olmalı bu çorap söküğünü tetikleyen. Aslında taa Brawn’ın Honda’yı alışından tutturabilirim ama benim gibi siz de sıkılırsınız bundan eminim. O zaman esas kahramanımız Hamilton’a atlamaktan başka çare yok. Lewis Hamilton; 2007’de Formula 1’e, McLaren’la katılan bir star. Formula 1’e katılmak; McLaren’la… Formula 1’e katılmak; McLaren’la ve Formula 1’e katılmak; McLaren’la. Burada garipsediğiniz bir şey var mı? Fernando Alonso; Minardi, Michael Schumacher; çokı kısa bile olsa Jordan ve Kimi Raikkonen; Sauber. Üç güncel şampiyon örneği. Başlangıç yerleri nasıl? Hayli “salaş”.

Bunun da ötesine geçmek istiyorum. Ferrari’nin 2005, 2009 ve 2011 araçları için ne dersiniz? Taraftarlık müessesesinden bir şey elde edilmese bile Ferrari taraftarlarının yaa anma şu yılları dediğini duyar gibiyim. Berbat araçlardı ve galibiyetle şans eseri tanıştılar sadece. Aynı olay Mercedes GP’nin üç yıllık ömründeki tüm araçları ve son yılların fırtınası Red Bull’un Newey öncesi dönemi için de geçerli. Peki McLaren? Üzerine basarak söylüyorum ki, her sene çok net galibiyetler alabilen bir araç/paket ortaya çıkarabilen tek takım McLaren’dır.

Lewis Hamilton böyle bir takımda Formula 1’e girdi. Disiplin, anlaşamama veya McLaren’da her ne olduysa en ufak bir merakım olmadan devam ediyorum ki Mercedes GP ile bir şeylere sıfırdan başlayabilmek için gitti. Çünkü Lewis, her şeyi tam olan tek takımla bunların hiçbirini yaşayamadı. Kazanmayı değil, kazanmaya giden yolun inşaası onu Alman ekibine çekti.

Onun dışında ne diyorduk Perez merez.. Piyango vurdu resmen. İleride ismini yukarıdaki efsaneler arasına rahatlıkla yazdırabilecek imkan ayağına geldi. “Schumacher” ismi içinse nahoş bir durum. Michael bundan etkilenmez hatta bana göre 2012’de Mercedes’ten çok daha heyecan verici bir takım Sauber’e bile gidebilir ama o soyadı.. Yakışık almıyor bir yerden sonra. Takım içi görev soslu ana yemekten sonraki tatlı Michael & Schumacher ikilisini en iyi şekilde birleştirir. Ferrari demeyin sakın!

Ve evet McLaren ve Mercedes GP iki ayrı takım. 2012 tam isimleriyle Vodafone McLaren-Mercedes ve Honda’yı devralan Brawn GP’yi motorundan girip ele geçiren Mercedes AMG Petronas.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir