Sekizinci Viraj

Türkiye Grand Prix’si takvime nisbeten yeni eklenmiş olmasına rağmen, pistin sekizinci virajı Formula 1’in en iyi dönüşlerinden biri oldu.

Yüksek hızda dönülen üçlü apex araçlar, pilotlar ve lastikler açısından büyük mücadelelere sahne oluyor. Bu yılsa yeni Pirelli lastikleri sayesinde gözler tekrar İstanbul’un sekizinci virajına çevrildi.

Mercedes GP, grand prix’nin ötesinde bu virajın ne denli etkileyici olabileceğini ve detaylarını Suzuka’nın 130R’ı ve Spa’nın Pouhon’ıyla karşılaştırarak mercek altına aldı.

Sekizinci viraj sezon boyunca görebileceğimiz en uzun viraj. Bu virajın anahtar faktörleri nelerdir?
Sekizinci viraj 640 metre uzunluğunda ki bu mesafe İstanbul Park’ın toplam uzunluğu olan 5.338 km’nin yüzde 12’si yapıyor. Yaklaşık 8.5 saniyede geçilen viraj, 2005’te kırılan tur rekoru 1:24.770’in de %10’u ediyor. Pilotlar genelde üç apex’in en yavaşını 260 km/s ve en hızlısını da 270 km/s ile dönüyorlar.

Bu viraj sezon boyunca gördüğümüz diğer uzun virajlarla nasıl karşılaştırılabiliyor?
Sekizinci viraj çok hızlı dönüşlerle aralıksızlığın eşsiz bir birleşimini sunuyor. Zamanlara bakacak olursak Shangai’ın birinci ve ikinci virajları 8.7 saniye fakat sekizinci virajın süresine yakın olsa da yavaş bir dönüş, Monza’nın Parabolica’sı 7.6 saniye, Barcelona’nın üçüncü virajıysa 7.4 saniyede alınıyor. Hız bakımından konuşacak olursak Suzuka’nın 130R’ı 3.7 saniye-315 metre, Silverstone’un Copse’u 3 saniye-240 merte. Bu iki viraj da İstanbul Park’ın sekizinin yarısından az bir sürede geçiliyor. İşin uzunluk yönündeyse Monza’nın Parabolica’sı 470 metre, Spa’nın Pouhon’u 460 metre yani her ikisi de sekizinci virajdan %25 daha kısa.

G-force yönünden bakacak olursak da sekizinci virajda değer 5G’ye ulaşırken bir dönüşteki ortalama g-force değeri 3.5G.

Sekizinci viraj lastikler için nelere mal oluyor?
Lastiğe binen yük göz önünde tutulduğunda İstanbul Park’ın sekizinci virajı, takvimde lastikleri en zorlayan ve zarar veren dönüş. Pistin %12’sini oluşturan bu viraj, lastiklere yaklaşık pistin %40’ındaki bozulmaya mal oluyor. Araçların dört lastiği arasında virajın en zarar verdiğiyse sağ ön lastik.

Sekizinci virajda araçlara binen yük nedir?
Dönüşün zirve noktasında araç süspansiyonu 10,000N’un üzerinde yüke maruz kalıyor ki bu, araç ağırlığının %150’sinden fazlası olan 1000 kg’a denk. Ön sağ süspansiyonun viraj boyunca ortalama yüküyse 7,000N. Dönüş ayrıca engebeli bölümlerde dikey g-force gücünü de +0.5G ile 0.8G arasında tutuyor ve bu değer pilotlar için oldukça sarsıcı.

Bu viraj için araç ayarları ne ifade ediyor?
Araç ayarları bu virajı mutlaka hesaba katmak zorunda. Örneğin lastik kavisi ayarları özellikle aracın arkası için çok önemli.

Pilotlar sekizinci viraj için ne düşünüyorlar?
Yedi kez dünya şampiyonu Michael Schumacher “özellikle çok zor değil ancak sezonun en uzun ve hızlı dönüşlerinden biri” derken lastiklerde oluşan aşındırıcı kuvvete dikkat çekiyor. Schumacher’in takım arkadaşı Rosberg’se sekizinci virajı en mücadeleci dönüşlerden biri olarak tanımlıyor ve fantezide bir F1 pisti yaratılması halinde sekizinci virajın mutlaka dahil edilmesi görüşünde.

Analiz, Autosport makalesinden derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir