Sansüre Karşı “Yay! Hareketi”

Türkiye’deki internet sansüründen madur olmayan yoktur.. “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” gibisinden beyaz font üzerindeki kırmızı yazı internetin özgür dünyasının üzerine ters bir mantıkla kapaklanıveriyor. Geçtiğimiz günlerde belki de en net bilinen YouTube engellemesinin 1 yaşına basmasının ardından (kocaman oldu abisi, yakında yürüyecek) bu sorunu görmezden gelmememiz gerektiğini farkettim.

Bu bağlamda “Yay! Hareketi” fazlasıyla dikkat çekici bir çalışma gibi duruyor. Tam metinlerini aşağıda aynen koymamla birlikte beni en çok cezbeden kısmının sansürü protestosunu gerçek hayata da taşıma olduğunu da belirtmeliyim. En basitinden “Bu ………. erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” tarzındaki klasik fontun yazdırılıp, noktalı bölümü hayatın içinden şeylerle doldurma fikri gerçekten basit ve parlak bir buluş. Şu ana kadar birçok bağımsız kişinin yanı sıra, NTVMSNBC gibi haber portallarının da desteğini gören çalışmaya sansürü bir ayıp olarak gören herkesi davet ediyorum.

Hareketin tam metni;

“Yay! Hareketi, adı üstünde, yaymaktan geliyor. Sanal ortamda, gerçek hayatta, elimizden geldiğince tepkimizi yaymak anlamını içeriyor.

Bu doğrultuda, elimizde çeşitli malzemelerimiz ve yönetmen arkadaşımız İlkay Kopan’ın çektiği videolarımız var.

11 Mayıs itibariyle, videolarımızı, manifestomuzla beraber bloglarımızda yayınlayarak, ortak bir mesaj vermeyi hedefliyoruz. Aynı gün, aynı mesajla ortaya atılarak kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyoruz.

Öte yandan, videolar ve banner’lar sanalda yayılırken, gerçek hayatta da boş durmuyoruz tabii ki. Tepkimizi internetten çıkarıp, dışarıda da göstermek için poster ve sticker gibi malzemelerimizden faydalanacağız. Amaç belli: Sansür, her yerde karşınıza çıkabilir. Malzemeler de bu doğrultuda hazırlandı, boşlukları malzemeyi kullandığınız yere göre yazabilirsiniz.

Örneğin, posteri bir restorana astınız, boşluğu “Bu restorana erişim engellenmiştir” şeklinde doldurabilirsiniz.

Bu fikirden hareketle aklınıza yeni bir malzeme fikri gelirse, atış serbest. Neler mi olabilir? Tribünlerde “bu tribüne erişim engellenmiştir” pankartı açmak olabilir, yine mecrasına uygun mesajlarla amerikan servis, tişört, bardak altlığı, föy, stensil gibi daha pek çok şey olabilir, bundan sonrası hepimizin hayal gücüne kalıyor aslında.

Sizden tek isteğimiz, bu malzemeleri kullandığınızda ya da gerçek hayatta karşınıza çıktığında, hemen bir fotoğrafını çekip, nerede olduğu bilgisiyle birlikte bize göndermeniz. Hareketin ne kadar yayıldığını görmek ve fotoğraflarla sitemizde sergilemek istiyoruz.

Kısıtlı sayıda malzeme elimizden bulunuyor. Bir süre için bize yazarak malzeme temin edebilirsiniz ya da doğrudan bu sayfadan indirip, kendiniz basabilirsiniz.”

Resmi site: http://www.sansuresansur.org/yay-hareketi
Hareketin hayat bulduğu fotoğraflar: http://www.flickr.com/photos/sansuresansur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir